اسلام . نوجوان

نوگرایی نوجوان
نوگرایی نوجوانواحد خانواده خوشبخت تبیان زنجان- گذر از بحران

آشفتگی فکری و پریشانی خاطر بیشتر در پسران، آن هم در دوره های حساس بلوغ، دیده می شود. این فرآیند به صورت دل سردی و بی حوصلگی در انجام تکلیف های مدرسه و بی میلی و سستی در کارهای تحصیلی شان، خودنمایی می کند و به افت تحصیلی بخشی از آنان می انجامد. والدین می توانند با هم دلی های دوستانه و ایجاد سرگرمی های مفید مانند واداشتن نوجوانان به یکی از کارهای هنری و فنی مورد علاقه، اعتماد آنان را به خود جلب کنند. آن گاه با راهنمایی های لازم، سبب دل گرمی آنان به کار و تحصیل و پشت سرنهادن این دوره ی بحرانی شوند.

نوگرایی نوجوان

نوجویی و نیاز به نوشدن که یکی از مظاهر اساسی بحران بلوغ است، به شکل های گوناگون بروز می کند؛ نوجوان در شیوه ی لباس پوشیدن، اندیشه و کردار، به کاربردن واژه ها و اصطلاح های ویژه و... خود را با آن چه پیش تر بوده است، متفاوت حس می کند و می خواهد با دیگران یعنی بزرگ سالان نیز متفاوت باشد.

اصلاح پذیری جوان

معمولاً، نوجوانان و جوانان به اصطلاح سرکش و نافرمان، بیشتر و بهتر اصلاح پذیر هستند؛ زیرا بسیاری از عصیان ها و سرکشی های شان، از کمبود محبت، احساس ناامنی و نبودن تفاهم بین آنان و بزرگ سالان، سرچشمه می گیرد. بنابراین، اگر همه ی مربیان و بزرگ ترها، به این مسأله، توجه و عنایت کنند، آن حالت های عصبی و رفتارهای خشن، به کارآیی و توان مندی بَدَل خواهد شد و نوآفرینی و پشت کارشان را آشکار خواهد ساخت.

روحیه ی استقلال طلبی

نوجوانان و جوانان دوست دارند، در امور شخصی شان، خود، تصمیم گیری کنند. بنابراین، شایسته است که پدران و مادران، این حس استقلال طلبی فرزندان شان را جدی بگیرند و حتی اگر در مواردی، درست رفتار نکردند، با آنان، تندی و خشونت نکنند. والدین در چنین زمانی باید از توانایی و شایستگی هایی که فرزندشان در انجام کارهای دیگر از خود نشان داده است، یاد کنند. بدین ترتیب، فرزندشان به انجام دوباره ی آن کار یا پرداختن به کارهای مشابه، تشویق می شود.

آموخته های دینی نوجوانان ؛ سدّ انحراف
آموخته های دینی نوجوانان ؛ سدّ انحرافواحد خانواده خوشبخت تبیان زنجان-

بیداری احساس و ارزش های اخلاقی و معنوی در نوجوانان، ایجاب می کند که هم آهنگ با این آمادگی و قابلیت، آموزش های صحیح مذهبی به آنان آموخته شود. در این صورت، افزون بر برآورده شدن خواسته های معناجوی آنان، سدی محکم از ایمان در برابر انحراف ها و لغزش های آنان پدید می آید.

ارایه ی بینش سالم و صحیح

ناآگاهی از «تکلیف شرعی» و وظایفی که نوجوانان در برابر عوارض جسمی و جنسی این دوره دارند، به سست شدن بنیان اخلاقی و اعتقادی آنان در اوان تکلیف می انجامد. به همین دلیل از نظر «بینش اسلامی»، ضرورت دارد که نوبالغ به وسیله ی فرد با صلاحیتی که رابطه ی دوستانه ای با او دارد، از این مقوله ها آگاه شود و درباره ی مسیر طبیعی رشد خویش احساس و بینشی سالم و صحیح به دست آورد.

اثر مثبت اطمینان از محبت

اگر نوجوان به محبت بزرگ ترها اطمینان داشته باشد، پیوسته به عوامل سازنده ی آسایش و استراحت خویش نیز اعتماد کامل، پیدا خواهد کرد. در غیر این صورت، این اعتماد از او سلب می شود و همه چیز برای او ناراحت کننده و خطرناک خواهد بود و اضطراب او را فرا می گیرد.

نوجوانان و اهل بیت علیهم السلام

عشق و علاقه به ائمه ی اطهار علیهم السلام ، نشانه ی دین داری است و سبب سعادت و خوش بختی انسان در دنیا و آخرت می گردد. چه زیباست نوجوانان و جوانان عزیز در اوان نوجوانی که دارای احساسات وعواطف پاک و زیبا هستند، از این دوران استفاده کنند و قلب شان را از محبت ائمه ی اطهار علیهم السلام سرشار سازند؛ زیرا محبت آنان، نجات بخش انسان و مایه ی سعادت و کمال او خواهد شد.

 شور و حال نوجوانی اگر با عشق و علاقه به اولیای خدا عجین شود، چنان لذت بخش و امید آفرین خواهد بود که وصف ناپذیر است. به همین دلیل، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند: فرزندان تان را به سه چیز پرورش دهید: دوستی پیغمبرتان، دوستی اهل بیت علیهم السلام و تلاوت قرآن.

/ 2 نظر / 25 بازدید
فهیمه

فاطمه عزیزم عبارت زیبایی که اول وبلاگت گذاشتی از سوره هود آیه 81 یه کم نگارشش متفاوته فکر کنم خوبه یه کم تغییرش بدی الیس الصبح بقریب

نظافت منزل

مرسی لذت بردم. منتظر مطالب بیشتر از شما هستم.